GRAND ENTRY            
             
CALGARY STAMPEDE NOVICE SADDLE BRONC AND BAREBACK CHAMPIONSHIP – Brought to you by BURNCO  
        Score    
Novice Saddle Bronc            
Justin Graham  Wainwright, SK CS Z36   _____    
Cody Lane  Lloydminster, SK CS Z14   _____    
Logan Elder  Hanna, AB CS Z12   _____    
Chase Zweifel  Paradise Hills, SK CS Z61   _____    
Hunter Sawley  Fox Creek, AB CS Y23 Yiddish Remark _____    
             
Novice Bareback            
Danten Metzger  Carbon, AB C Z45   _____    
             
CALGARY STAMPEDE TIE-DOWN ROPING CHAMPIONSHIP - Brought to you by Bennett Jones    
        Time    
Logan Hofer  Magrath, AB     _____    
Matt Shiozawa  Chubbuck, ID     _____    
Hunter Herrin  Apache, OK     _____    
Tuf Cooper  Weatherford, TX     _____    
Timber Moore  Aubrey, TX     _____    
Ryan Jarrett  Comanche, OK     _____    
Fred Whitfield  Hockley, TX     _____    
Trevor Brazile  Decatur, TX     _____    
Marty Yates  Stephenville, TX     _____    
Cory Solomon  Prairie View, TX     _____    
             
CALGARY STAMPEDE TIER 1 JUNIOR STEER RIDING CHAMPIONSHIP - Brought to you by BURNCO    
        Score    
Weston Davidson  Strongfield, SK     _____    
JW Hart  Hanna, AB     _____    
Flint Gordon  Quesnel, BC     _____    
Quade Hughson  Foremost, AB     _____    
Lane Paley  Quesnel, BC     _____    
William Barrows  Foremost, AB     _____    
             
CALGARY STAMPEDE STEER WRESTLING CHAMPIONSHIP - Brought to you by Plains Midstream Canada  
        Time    
Travis Reay  Mayerthorpe, AB     _____    
Trevor Knowles  Mt Vernon, OR     _____    
Ty Erickson  Helena, MT     _____    
Jake Rinehart  Highmore, SD     _____    
Baylor Roche  Tremonton, UT     _____    
Cody Cassidy  Donalda, AB     _____    
Dakota Eldridge  Elko, NV     _____    
Morgan Grant  Granton, ON     _____    
Hunter Cure  Holliday, TX     _____    
Casey Martin  Sulphur, LA     _____    
             
CALGARY STAMPEDE BAREBACK CHAMPIONSHIP - Brought to you by Repsol      
        Score    
Tim O'Connell  Zwingle, IA FF 971 Front Page _____    
Kyle Bowers  Brooks, AB  C Y5 You See Me _____    
Orin Larsen  Inglis, MB C W32 Walleye Rocket _____    
Richie Champion  Dublin, TX V 334 Up In Smoke _____    
Steven Peebles  Redmond, OR G 013 Sourdough _____    
Casey Colletti  Pueblo, CO BB 453 Major Reno _____    
Tanner Aus  Granite Falls, MN BB 215 Fred _____    
Austin Foss  Terrebonne, OR V 836 Game Changer _____    
Yvan Jayne  Marseille, France V 847 Deal Me In _____    
Steven Dent  Mullen, NE G 017 Raggedy Ann _____    
             
INTERMISSION            
             
SALUTE TO THE RODEO SPONSORS          
             
CALGARY STAMPEDE SADDLE BRONC CHAMPIONSHIP - Brought to you by TransCanada     
        Score    
Taos Muncy  Corona, NM CS X77 Xemplary Bubbles _____    
Heith DeMoss  Heflin, LA CS X89 Xavier Joan _____    
Zeke Thurston  Big Valley, AB FFS 788 Spring Planting _____    
CoBurn Bradshaw  Milford, UT GS 412 Cow Camp _____    
Jacobs Crawley  Boerne, TX GS 902 Capone _____    
Luke Butterfield  Ponoka, AB VS 617 Drama Queen _____    
Wade Sundell  Boxholm, IA VS R3 Pedro _____    
Jake Wright  Milford, UT VS 2 Apache Trail _____    
Spencer Wright  Milford, UT CS U38 Urgent Delivery _____    
Allen Boore  Axtell, UT FFS 745 Blue Feather _____    
             
             
CALGARY STAMPEDE BARREL RACING CHAMPIONSHIP - Brought to you by the Calgary Herald    
        Time    
Jackie Ganter  Abilene, TX     _____    
Vickie Carter  Richfield, UT     _____    
Lisa Lockhart  Oelrichs, SD     _____    
Callahan  Crossley  Hermiston, OR     _____    
Kimmie Wall  Roosevelt, UT     _____    
Cayla Melby  Burneyville, OK     _____    
Deb Guelly  Okotoks, AB     _____    
Brittney Paige Willis  Bristol, FL     _____    
Michele McLeod  Whitesboro, TX     _____    
Nancy Csabay  Skiff, AB     _____    
             
CALGARY STAMPEDE BULL RIDING CHAMPIONSHIP - Brought to you by WestJet    
        Score    
Robson Palermo  Rio Branco, Brazil B2B -205 Rockin Out _____    
Cody Teel  Kountze, TX B2B 201 Legit _____    
Clayton Foltyn  Winnie, TX CHB 95 Chucky _____    
Fabiano Vieira  Perola, Brazil CHB 211 Knockin Around _____    
Tanner Byrne  Prince Albert, SK CHB 212 Cowah Bunga _____    
Stetson Lawrence  Williston, ND CHB 021 Bottle Rocket _____    
J.B. Mauney  Statesville, NC VB 008 Heavens Basement _____    
Sage Kimzey  Strong City, OK VB 020 Crooked Nose _____    
Cooper Davis  Buna, TX VB -127 Coopers Comet _____    
Josh Birks  Merriwa, NSW EB 0819 Minion Stewart _____    
             
WILD PONY RACE - Brought to you by Agrium        
             
RODEO DAILY AWARDS            
             
HAPPY TRAILS            
             
High Scoring Bucking Stock Awards - Brought to you by WorleyParsons      
             
             
             
             
Pool A Contestants Moving On to Showdown Sunday        
Saddle Bronc Bareback Bull Riding Tie-Down Roping Steer Wrestling Barrel Racing
Cort Scheer Caleb Bennett Dakota Buttar Marcos Costa Seth Brockman Mary Burger
Chuck Schmidt RC Landingham Chandler Bownds Shane Hanchey K C Jones Ivy Conrado
Jake Watston Dusty LaValley Ryan Dirteater Rhen Richard Tanner Milan Taylor Jacob
Rusty Wright Bobby Mote Nathan Schaper Clint Richardson Tyler Waguespack Kelley Schnaufer