GRAND ENTRY          
           
CALGARY STAMPEDE NOVICE SADDLE BRONC AND BAREBACK CHAMPIONSHIP – Brought to you by BURNCO
NSB Go 1 Winner: Dawson Hay - 78 NBB Go 1 Winner: Lane Link - 73.5 Go 1 Score Score
Novice Saddle Bronc        
Boyd Stroh  Dickinson, ND CS S1 Say So Long 70 _____
Lane Grayson  Warwick, QLD CS N53 Nitro Mountain 73.5 _____
Cody Ballard  Regina, SK CS L63 Lazuli Skies 75 _____
Jace Cooley  Billings , MT CS S34 Star Rocket 69.5 _____
Chase Zweifel  Paradise Hills, SK CS U96 Unit Doctor 72 _____
Dawson Hay  Wildwood, AB CS T32 Turbo Rocket 78 _____
           
Novice Bareback          
Danten Metzger  Carbon, AB C Y55 Youngstown Rocket 70.5 _____
Connor Hamilton  Calgary, AB C U66 U R Super Sue 70.5 _____
Danny Vandenameele  Langenburg, SK C H24 Hurricane Terry 72.5 _____
Bailey Plaiser  Oak Lake, MB C S55 Simon's Warrior 73 _____
Jake Plotts  Drayton Valley, AB C U34 Uzi Rocket 70.5 _____
Lane Link  Maple Creek, SK C S9 September Skies 73.5 _____
           
CALGARY STAMPEDE TIE-DOWN ROPING CHAMPIONSHIP - Brought to you by Bennett Jones  
          Time
Hunter Herrin  Apache, OK       _____
Trevor Brazile  Decatur, TX       _____
Cade Swor  Chico, TX       _____
Dean Edge  Rimbey, AB       _____
Caleb Smidt  Bellville, TX       _____
Reese Riemer  Stinnett, TX       _____
Logan Hofer  Magrath, AB       _____
Tuf Cooper  Weatherford, TX       _____
Ryle Smith  Oakdale, CA       _____
Timber Moore  Aubrey, TX       _____
Matt Shiozawa  Chubbuck, ID       _____
Sterling Smith  Stephenville, TX       _____
           
NOVICE SADDLE BRONC AND NOVICE BAREBACK CHAMPIONSHIP PRESENATATIONS    
           
           
CALGARY STAMPEDE BAREBACK CHAMPIONSHIP - Brought to yoy by Repsol    
          Score
Steven Dent  Mullen, NE C X2 Xrated Dancer   _____
Will Lowe  Canyon, TX C R20 Risque Elsie   _____
Kaycee Feild  Elk Ridge, UT C X40 Xceptional Margarita   _____
Austin Foss  Terrebonne, OR G 013 Sourdough   _____
Tilden Hooper  Weatherford, TX F U21 Flat Out   _____
Colin Adams  Deloraine, MB G 960 Beaver Fever   _____
Ty Taypotat  Regina, SK CH X185 Trip Wire   _____
Casey Colletti  Pueblo, CO O M22 Ross River   _____
Yvan Jayne  Mareille, FR G 017 Raggedy Ann   _____
           
CALGARY STAMPEDE STEER WRESTLING CHAMPIONSHIP - Brought to you by Plains Midstream Canada  
          Time
Baylor Roche  Tremonton, UT       _____
Morgan Grant  Granton, ON       _____
Jake Rinehart  Highmore, SD       _____
Matt Reeves  Cross Plains, TX       _____
Curtis Cassidy  Donalda, AB        _____
Clayton Hass  Weatherford, TX       _____
Scott Guenthner  Consort, AB       _____
Clayton Moore  Pouce Coupe, BC       _____
Trevor Knowles  Mt Vernon, OR       _____
Cody Cassidy  Donalda, AB       _____
Luke Branquinho  Los Alamos, CA       _____
Travis Reay  Mayerthorpe, AB       _____
           
INTERMISSION          
           
SALUTE TO THE RODEO SPONSORS        
           
CALGARY STAMPEDE SADDLE BRONC CHAMPIONSHIP - Brought to you by TransCanada   
           Score
Layton Green  Meeting Creek, AB CS Y38 Yesterdays Delivery   _____
Luke Butterfield  Ponoka, AB CS X38 Xpress Delivery   _____
Jacobs Crawley  Boerne, TX CS W46 Waning Moon   _____
Jim Berry  Rocky Mtn House, AB FFS 909 Six Shooter   _____
Chad Ferley  Oelrichs, SD BBS 813 Night Watch   _____
Dustin Flundra  Pincher Creek, AB  BBS 803 Feature Attraction   _____
Spencer Wright  Milford, UT GS 136 Billy The Kid   _____
Taos Muncy  Corona, NM OS T7 Stone Crossing   _____
Heith DeMoss  Heflin, LA FS 529 Evening Mist   _____
Allen Boore  Axtell, UT GS 57 Goliath   _____
Brad Harter  Loranger, LA CS T77 Tokyo Bubbles   _____
Cody DeMoss  Heflin, LA CS S3 Simply Marvellous   _____
           
CALGARY STAMPEDE BARREL RACING CHAMPIONSHIP - Brought to you by the Calgary Herald  
          Time
Deb Guelly  Okotoks, AB       _____
Cayla Melby  Burneyville, OK       _____
Paige Willis  Bristol, FL       _____
Kimmie Wall  Roosevelt, UT       _____
Fallon Taylor  Collinsville, TX       _____
Cassidy Kruse  Gillette, WY       _____
Mary Walker  Ennis, TX       _____
Sarah Rose McDonald  Brunswick, GA       _____
Callahan  Crossley  Hermiston, OR       _____
Julie Leggett  Kamloops, BC       _____
Vickie Carter  Richfield, UT       _____
           
CALGARY STAMPEDE BULL RIDING CHAMPIONSHIP - Brought to you by WestJet    
          Score
Zane Lambert  Ponoka, AB VB 128 Quags Back   _____
Tanner Byrne  Prince Albert, SK B2B 201 Legit   _____
Clayton Foltyn  Winnie, TX CB -11 Big Red   _____
Joao Ricardo Vieira  Sao Paulo, BRZ CB 719 Scuba Steve   _____
Robson Palermo  Rio Branco, BRZ CHB 94 Blue Bell   _____
Jared Parsonage  Maple Creek, SK BB 137 Vol Beat   _____
Tanner Girletz  Bowden, AB BB 919 Kish Me   _____
Stetson Lawrence  Williston, ND F4B 14 Titanic   _____
Devon Mezei  Carstairs, AB GAB A3 Vanilla Thunder   _____
Cooper Davis  Buna, TX VB V7 Sunny Brook Brawler   _____
Cody Teel  Kountze, TX VB 100 Nailed   _____
           
WILD PONY RACE - Brought to you by Agrium      
           
HAPPY TRAILS          
           
High Scoring Bucking Stock Awards - Brought to you by WorleyParsons    
           
Contestants Moving On to Showdown Sunday - Pools A & B      
Saddle Bronc Bareback Bull Riding Tie-Down Roping Steer Wrestling Barrel Racing
Cort Scheer Caleb Bennett Dakota Buttar Marcos Costa Seth Brockman Mary Burger
Chuck Schmidt RC Landingham Chandler Bownds Shane Hanchey K C Jones Ivy Conrado
Jake Watson Dusty LaValley Ryan Dirteater Rhen Richard Tanner Milan Taylor Jacob
Rusty Wright Bobby Mote Nathan Schaper Clint Robinson Tyler Waguespack Kelley Schnaufer
CoBurn Bradshaw Tanner Aus Josh Birks Ryan Jarrett Hunter Cure Nancy Csabay
Wade Sundell Richie Champion Sage Kimzey Cory Solomon Dakota Eldridge Jackie Ganter
Zeke Thurston Orin Larson J.B. Mauney Fred Whitfield Ty Erickson Lisa Lockhart
Jake Wright Steven Peebles Fabiano Vieira Marty Yates Casey Martin Michele McLeod