2016 CALGARY STAMPEDE RODEO PROGRAM              
DAY ONE JULY 8, 2016                
                   
  GRAND ENTRY -                 
                   
  CALGARY STAMPEDE NOVICE SADDLE BRONC AND BAREBACK CHAMPIONSHIP – Brought to you by BURNCO  
          Score        
  Novice Saddle Bronc                
18 Taylor Tupper  St. Onge, SD CS Z1   _____        
17 Rhett Fox  Redig, SD CS Z6   _____        
                   
  Novice Bareback                
16 Keifer Larson  Hazelton, BC C Z8   _____        
                   
  CALGARY STAMPEDE TIE-DOWN ROPING CHAMPIONSHIP - Brought to you by Bennett Jones    
          Time        
404 Dean Edge  Rimbey, AB     _____        
411 Reese Riemer  Stinnett, TX     _____        
405 Shane Hanchey  Sulphur, LA     _____        
410 Rhen Richard  Roosevelt, UT     _____        
418 Cade Swor  Chico, TX     _____        
415 Sterling Smith  Stephenville, TX     _____        
414 Caleb Smidt  Bellville, TX     _____        
403 Marcos Costa  Parana, BRZ     _____        
416 Ryle Smith  Oakdale, CA     _____        
412 Clint Robinson  Spanish Fork, UT     _____        
                   
  CALGARY STAMPEDE BAREBACK CHAMPIONSHIP - Brought to you by Repsol        
          Score        
203 Caleb Bennett  Tremonton, UT C S65 Shadow Warrior _____        
201 Colin Adams  Deloraine, MB C W34 Wanaka Rocket _____        
214 Dusty LaValley  Bezanson, AB  C T29 Trail Dust _____        
220 Jake Vold  Airdrie, AB KK 657 Up Ur Alley _____        
216 Bobby Mote  Stephenville, TX KK 568 Imperial Beach _____        
212 RC Landingham  Hat Creek, CA C S83 Special Delivery _____        
219 Ty Taypotat  Regina, SK K 552 Double Dippin' _____        
207 Kaycee Feild  Elk Ridge, UT K 778 Copper Cat _____        
215 Will Lowe  Canyon, TX K 717 Must Have _____        
210 Tilden Hooper  Weatherford, TX K 537 Alley Street _____        
                   
                   
  CALGARY STAMPEDE STEER WRESTLING CHAMPIONSHIP - Brought to you by Plains Midstream Canada   
          Time        
501 Luke Branquinho  Los Alamos, CA     _____        
509 Scott Guenthner  Consort, AB     _____        
520 Tyler Waguespack  Gonzales, LA     _____        
515 Clayton Moore  Pouce Coupe, BC     _____        
517 Matt Reeves  Cross Plains, TX     _____        
511 K.C. Jones  Decatur, TX     _____        
510 Clayton Hass  Weatherford, TX     _____        
502 Seth Brockman  Wheatland, WY     _____        
514 Tanner Milan  Cochrane, AB     _____        
503 Curtis Cassidy  Donalda, AB      _____        
                   
  INTERMISSION                
                   
  SALUTE TO THE RODEO SPONSORS              
                   
  CALGARY STAMPEDE SADDLE BRONC CHAMPIONSHIP - Brought to you by TransCanada       
          Score        
106 Isaac Diaz  Desdemona, TX CS T38 Timely Delivery _____        
114 Chuck Schmidt  Keldron, SD CS U8 Uvid Bubbles _____        
110 Brad Harter  Loranger, LA CS S66 Stampede Warrior _____        
108 Dustin Flundra  Pincher Creek, AB  KKS 351 Spanish Pair _____        
104 Cody DeMoss  Heflin, LA KS 662 Country Trail _____        
113 Cort Scheer  Elsmere, NE KS 032 Mystic River _____        
117 Jake Watson  Hudson's Hope, BC KS 828 Nickles & Dimes _____        
109 Layton Green  Meeting Creek, AB KS 594 Navajo Sun _____        
118 Rusty Wright  Milford, UT CS W16 Wild Cherry _____        
101 Jim Berry  Rocky Mtn House, AB KS 444 Southern Lights _____        
                   
  CALGARY STAMPEDE BARREL RACING CHAMPIONSHIP - Brought to you by the Calgary Herald    
          Time        
617 Fallon Taylor  Collinsville, TX     _____        
610 Julie Leggett  Kamloops, BC     _____        
601 Mary Burger  Pauls Valley, OK     _____        
608 Taylor Jacob  Carmine, TX     _____        
616 Megan Swint  Lithia, FL     _____        
603 Ivy Conrado  Hudson, CO     _____        
609 Cassidy Kruse  Gillette, WY     _____        
612 Sarah Rose McDonald  Brunswick, GA     _____        
618 Mary Walker  Ennis, TX     _____        
615 Kelley Schnaufer  Pueblo, CO     _____        
                   
                   
  CALGARY STAMPEDE BULL RIDING CHAMPIONSHIP - Brought to you by WestJet      
          Score        
321 Chandler Bownds  Lubbock, TX B2B 210 Creepin _____        
314 Jared Parsonage  Maple Creek, SK CB -193 Compton Bound _____        
320 Joao Ricardo Vieira  Sao Paulo, BRZ CB -125 Wounded Warrior _____        
307 Tanner Girletz  Bowden, AB KB 014 Gangster Code _____        
316 Nathan Schaper  Grassy Butte, ND KB 026 Something Cool _____        
309 Zane Lambert  Ponoka, AB KKB 671 Pink Panther _____        
305 Ryan Dirteater  Hulbert, OK KKB 127 All Fired Up _____        
312 Devon Mezei  Carstairs, AB B2B -201 Night Moves _____        
315 Shane Proctor  Troutman, NC KB 192 Magic Show _____        
302 Dakota Buttar  Kindersley, SK KKB S119 Houdini Magic _____        
                   
  WILD PONY RACE - Brought to you by Agrium            
                   
  RODEO DAILY AWARDS -               
                   
  HAPPY TRAILS                
                   
  High Scoring Bucking Stock Awards - Brought to you by WorleyParsons